Krediti Online
  • Online kreditoru analīze
    • VIA SMS
    • OpenCredit
    • SOHO CREDIT
    • Ferratum
    • BigBank
    • SMS CREDIT
    • InCredit
  • Blogs
  • Kontakti
    • Privātums
    • Saistību atruna
Home » Blogs » Kredītu internetā līgumu prasības – likumdošanas analīze

Kredītu internetā līgumu prasības – likumdošanas analīze

Review of: Kredītu internetā līgumi
kredīti internetā :
Reinis
Price:
-

Reviewed by:
Rating:
5 Stars
On April 28, 2012
Last modified:April 28, 2012

Summary:

Kredītu internetā izvēle var radīt būtiskas sekas, ja nespējat atdod aizdevumu. Rakstā aplūkotas kredītņēmēju tiesības un iespējas aizstāvēt savas intereses Patērētāju tiesību un aizsardzības centrā, kā arī galvenā šo jomu reglamentējošā likumdošana. Izlasot rakstu, katrs patērētājs kļūstinformētāks un varēs labāk aizstāvēt savas intereses sarunās ar kredītu internetā devējiem.

More Details

Kredītu internetā līgumi

Kredītu internetā izsniegšanu Latvijā nosaka divi normatīvie akti – (1) Patērētāju tiesību aizsardzības likumu (6. – 8. pants) un Ministru kabineta noteikumi Par patērētāju kreditēšanu. Ja plānojat aizņemties un vēlaties būt 100% droši par savām tiesībām, vai arī esat jau aizņēmušies un šobrīd risiniet strīdu ar kredītdevēju, izlasiet šos dokumentus un varēsiet aizstāvēt savu pozīciju daudz pilnvērtīgāk. Šajos dokumentos ir izklāstītas patērētāju tiesības un pienākumi, kā arī pamatprincipi, kas nosaka kādos gadījumos līgums ir uzskatāms par spēkā esošu vai gluži pretēji nederīgu.

Mēs baidāmies no tā ko nesaprotam. Iepazīsti likumdošanu un tev atvērsies daudzas durvis.

Ja šobrīd nav laiks detalizēti iepazīties ar likumdošanu, piedāvājam nelielu apkopojumu būtiskākajām niansēm, kas attiecas uz kredītu internetā līgumu slēgšanas īpatnībām.

Likumdošanas prasības kredītiem internetā

1) līgumam ir jābūt uzrakstītam vienkāršā un saprotamā valodā, savukārt neprecīzi vai neskaidro formulējumi līguma tekstā strīdu gadījumā tiek traktēti par labu patērētājam;

2) kredītu internetā izsniedzošajam uzņēmuma ir jādod iespēja iepazīties ar līgumu pirms tā parakstīšanas, turklāt nevis ar līguma paraugu, bet ar precīzu līgumu, kurā ir norādītas visas procentu likmes un komisijas maksas, kas varētu būt patērētājam jāmaksā, noslēdzot šo līgumu. Viens no svarīgākajiem aspektiem šajā gadījumā ir Gada procentu likme – kas sevī ietver komisijas maksas, procentus un līguma pagarināšanas izmaksas;

3) patērētājam ir jābūt tiesībām ierosināt kredītlīguma papildinājumus vai grozījumus. Ar augstu varbūtību gan var pieļaut, ka kredītu izsniedzēji uzklausīs ierosinājumus, taču nekādas izmaiņas neveiks.

Šādā situācijā jūsu tiesības ir vienkārši līgumu neslēgt. No otras puses, Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 6 pants nosaka, ka “līgums ir uzskatāms par savstarpēji neapspriestu,ja tas ir sastādīts iepriekš un patērētājam nav bijis iespējams ietekmēt attiecīgā līguma noteikumus”, savukārt pants 3.2. precizē, ka „ja ir apspriesti līguma atsevišķi noteikumi vai atsevišķu noteikumu attiecīgi aspekti, tad nevar uzskatīt, ka savstarpēji apspriesti ir arī pārējie līguma noteikumi.”. Savukārt pants 6.7. papildina “Ja ražotājs, pārdevējs vai pakalpojuma
sniedzējs apgalvo, ka līguma noteikumi ir savstarpēji apspriesti ar patērētāju, viņa pienākums ir to pierādīt”.

Standartizēta tipveida līguma piedāvāšana un parakstīšana ar visiem kredītņēmējiem apliecina, ka līgums nav ticis apspriests. Turklāt paraksts uz līguma pats par sevi nav apliecinājums tam, ka līgums ir ticis apspriests. Pakalpojuma devēja pienākums ir pierādīt, ka līgums ir ticis apspriest.

Kā to vispār ir iespējams izdarīt praksē ir grūti saprotams, taču ir skaidrs, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likums un PTAC kā šī likuma uzraugs aizsargā patērētāju tiesības. Ja vēlaties uzzināt vairāk par PTAC un tiesas lēmumiem līdzīgos gadījumos, ir vērts izlasīt šī procesa aprakstu, kurā PTAC soli pa solim argumentē, kādēļ noslēgtais līgums ir uzskatāms par nelikumīgu. Daudzus no šiem argumentiem var izmantot jebkurš kredītņēmējs, arī šobrīd.

4) līgumā ir jābūt samērīgām patērētāja un pakalpojuma sniedzējā tiesībām. Nedrīkst būt situācija, kad kredīta internetā ņēmējam ir tikai pienākumi, bet nav nekādas tiesības;

5) līgumsodam ir jābūt proporcionālam un samērīgam ar kredītdevējam radīto kaitējumu vai zaudējumiem. Līgumā obligāti ir jābūt norādītam, ka līgumsods nepārsniegs aizdevuma apmēru (t.i. sods nebūs lielāks kā 100% no aizņemtās summas). Tomēr jāņem vērā, ka līgumsodam sasniedzot 100%, parāds tiek nodots parādu piedziņas uzņēmumiem, kuri aprēķina papildus maksu un naudu par saviem pakalpojumiem piedzīs no parādnieka;

6) līgums nedrīkst kavēt kredīta inernetā ņēmēja tiesības vērsties pie PTAC;

7) līgums nedrīkst paredzēt strīdu izskatīšanu tikai šķīrējtiesā. Šķīrējtiesa jau pati pēc savas būtības ir paredzēta strīdu izskatīšanai starp uzņēmumiem. Process ir ātrs, lēmums nepārsūdzams, taču uzņēmums netiek ierauts nebeidzamos tiesu procesos, kas var būtiski kavēt tā darbību. Patērētāja intereses ir gluži pretējas, turklāt 90% gadījumu šķīrējtiesā vēršas kredītu devēji un tiesa lemj tiem par labu. Šī iemesla dēļ strīdu gadījumā patērētājam ir jābūt tiesībām izvēlēties tiesu;

8.) līgums nedrīkst kredīta internetā devējam vienpusēji atkāpties vai grozīt līguma nosacījumus;

Pamācība kā aizstāvēt savas tiesības ņemot kredītu internetā?

Pretēji vispārpieņemtajam latviešu priekšstatam, ka sūdzēšanās ir slikta, juridiskajā praksē sūdzēšanās ir vēlama un pat atbalstāma. Ja uzskatiet, ka jūsu tiesības attiecībās ar kredītu internetā devēju ir pārkāptas, vērsieties PTAC. Iestāde izskatīs jūsu sūdzību pēc būtības, vajadzības gadījumā prasīs kreditoru sniegt papildus informāciju, bet, ja līgums būs netaisnīgs to atcels.

PTAC viedoklis ir svarīgs visiem kredītu online uzņēmumiem, jo tieši PTAC ir atbildīga par šo uzņēmumu licencēšanu un licences atjaunošanu. Ja gada laikā tiek saņemts pārāk liels pamatotu sūdzību skaits un kreditors šīs nepilnības nenovērš, PTAC var nepagarināt licenci un kredīta internetā devēja darbība ir jāpārtrauc. Esiet spēcīgi, esiet informēti. Ziniet savas tiesības.

Labākais veids, kā vērsties PTAC ir ierakstīta vēstule, taču to iespējams izdarīt arī elektroniski, nosūtot epastu uz ptac@ptac.gov.lv. Pieņemiet pārdomātu lēmumu.

Kredītu internetā izvēle var radīt būtiskas sekas, ja nespējat atdod aizdevumu. Rakstā aplūkotas kredītņēmēju tiesības un iespējas aizstāvēt savas intereses Patērētāju tiesību un aizsardzības centrā, kā arī galvenā šo jomu reglamentējošā likumdošana. Izlasot rakstu, katrs patērētājs kļūstinformētāks un varēs labāk aizstāvēt savas intereses sarunās ar kredītu internetā devējiem.
  • -
  • 5 Stars
    editor rating
  • More Details
Tweet

Kredītu KALKULATORS

Labākie kredīti internetā

Jaunākie raksti

  • Vizia kredīts
  • Ātrie kredīti internetā izdevīgāk
© "Krediti Online" 2018.